АЙМАГТАА АНХ УДАА УЛСЫН АВАРГА ШАЛГАРУУЛАХ БОКСЫН ТЭМЦЭЭНИЙГ АМЖИЛТТАЙ ЗОХИОН БАЙГУУЛЛАА

Сэлэнгэ аймгийн төв Сүхбаатар хотноо Ази тивийн хошой аварга Монголын боксын спортын ууган гавьяат тамирчин Хайдавын Алтанхуягийн нэрэмжит залуучуудын Улсын аварга шалгаруулах тэмцээн анх удаагаа амжилттай зохион байгуулагдаж өндөрлөлөө.

Дэлхийд нэртэй Сэлэнгийн боксчин Т.Үйтүмэн гавъяат  тэргүүтэй олон сайхан боксеруудыг төрүүлэн гаргасан өргөн Сэлэнгийн залгамж халаа өнөө ч нэртэй төртэй явна. Спортын мастер, ОХУ-ын Буриад улсын гавъяат дасгалжуулагч  Г.Ганхуяг багшийн “Улаан ирвис” клубын баг тамирчид нутаг усныхаа нэрийг Монголдоо, Дэлхийд цуурайтуулсаар. Энэ удаагийн тэмцээнд ч тэд маань амжилттай оролцож эмэгтэйчүүдийн 57 кг жинд О.Есүгэн алт, мөн жинд Д.Хонгорзул мөнгө, Эрэгтэйчүүдийн 52 кг жинд Г.Түвшинбаяр, М.Дэлгэрбаяр нар хүрэл, 60 кг жинд Б.Батмөнх хүрэл, 75 кг жинд Ө.Энх-Орчлон алт, Эрэгтэйчүүдийн +75 кг жинд  Х.Буяндорж  мөнгөн медаль хүртэж багийн дүнгээр 2-р байр эзэлсэн амжилтыг үзүүллээ. 

Танхим дүүрэн үзэгчидтэй, гал гарсан ширүүхэн тулаануудтэй залуучуудын улсын авргын жин тус бүрийн шилгүүдийг танилцуулъя.   

Эмэгтэй 46-48 кг жинд 


Алтан медаль Л.Хулан - Алдар спорт хороо 
Мөнгөн медаль Б.Нарангоо - Алдар спорт хороо
Хүрэл медаль Э.Номин-Эрдэнэ - Өм ажнай
Хүрэл медаль М.Ганболор - Алтан бээлий 
Эмэгтэй 54 кг жинд 


Алтан медаль Б.Уянга – Дорнод аймаг Талын бүргэд 
Мөнгөн медаль Э.Мичидмаа - Эрдэнэт Бокс
Хүрэл медаль Б.Намуунаа – Улаанбаатар хотын Биеийн тамирын дунд сургууль
Хүрэл медаль Т.Номин-Эрдэнэ – Хилчин спорт хороо
Эмэгтэй 57 кг жинд


Алтан медаль О.Есүгэн – Улаан ирвэс
Мөнгөн медаль Д.Хонголзул –Улаан ирвэс 
Хүрэл медаль М.Цэцэгдэлгэр –Эрдэнэт 
Хүрэл медаль Б.Лхагвадэмбэрэл – Хангарьд
Эмэгтэй 60 кг жинд


Алтан медаль П.Оюунномин – Эрдэнэт 
Мөнгөн медаль Г.Бадмаараг - Алдар спорт хороо
Хүрэл медаль Р.Отгонбаяр - Баянхонгор аймаг Номгон БЗ клуб
Хүрэл медаль Г.Гантөгс – Ширэн бээлий 
Эмэгтэй + 60 кг жинд


Алтан медаль Н.Ану – Top ring 
Мөнгөн медаль Ц.Намуун-Урсгал - Дорнод аймаг Талын бүргэд
Хүрэл медаль О.Шүр – Алдар спорт хороо 
Хүрэл медаль Б.Мягмарсүрэн - Хангарьд
Эрэгтэй 46-49 кг жинд


Алтан медаль Э.Сүхбат - Ихэр бээлий
Мөнгөн медаль Ч.Ууганхүү - Дорнод аймаг Талын бүргэд
Хүрэл медаль Г.Лундаа - Эрдэнэт
Хүрэл медаль Ц.Анхбаяр - Ихэр бээлий
Эрэгтэй 52 кг жинд


Алтан медаль Б.Алтантулга - Ихэр бээлий
Мөнгөн медаль У.Мөнх-Очир - Булган бугант
Хүрэл медаль Г.Түвшинбаяр - Улаан ирвэс
Хүрэл медаль М.Дэлгэрбаяр - Улаан ирвэс
Эрэгтэй 56 кг жинд


Алтан медаль Г.Энхтөр - Баянхонгор аймаг Номгон БЗ клуб
Мөнгөн медаль Д.Мөнхбаяр - Алтан бээлий
Хүрэл медаль Э.Шинэболд - Алдар спорт хороо
Хүрэл медаль Э.Эрдэнэбат – Swing
Эрэгтэй 60 кг жинд


Алтан медаль Хавдалмажид –Баян-Өлгий аймаг 
Мөнгөн медаль О.Тулга - Алдар спорт хороо
Хүрэл медаль Л.Баярбат - Улаанбаатар хотын Биеийн тамирын дунд сургууль
Хүрэл медаль Б.Батмөнх - Улаан ирвэс
Эрэгтэй 64 кг жинд


Алтан медаль С.Өсөхбаяр - Баянхонгор аймаг Номгон БЗ клуб
Мөнгөн медаль Ц.Лаваанжалбуу – Алтанбээлий 
Хүрэл медаль А.Авдалмажид - Булган бугант
Хүрэл медаль О.Саруулсайхан - Улаанбаатар хотын Биеийн тамирын дунд сургууль
Эрэгтэй 69 кг жинд


Алтан медаль Б.Онон – Ховд аймаг 
Мөнгөн медаль Б.Эрдэнэбулган – Хангарьд
Хүрэл медаль Б.Энхсүлд – Алдар спорт хороо 
Хүрэл медаль С.Золбоот - Red bulls
Эрэгтэй 75 кг жинд


Алтан медаль Ө.Энх-Орчлон - Улаан ирвэс
Мөнгөн медаль Б.Мөнхтүвшин - Сүхбаатар аймаг
Хүрэл медаль Г.Баяржаргал - Хангарьд
Хүрэл медаль Б.Энхбаяр - Дорнод аймаг Талын бүргэд
Эрэгтэй +75 кг жинд


Алтан медаль - Ш.Төрболд – Улаанбаатар хотын Биеийн тамирын дунд сургууль
Мөнгөн медаль -  Х.Буяндорж – Улаан ирвэс 
Хүрэл медаль Эрхэмбилэг - Улаанбаатар хотын Биеийн тамирын дунд сургууль
Хүрэл медаль Ц.Мөнхжавхлан - Монгол мастерс
Багийн дүнгээр 


1-р байр Алдар спорт хороо
2-р байр Улаан ирвэс клуб 
3-р байр Эрдэнэт бокс клубууд удааллаа.

Залуучуудын Улсын аваргын шилдэг тамирчнаар Сэлэнгэ аймгийн “Улаан ирвэс” клубын тамирчин О Есүгэн, Баянхонгор аймгийн “Номгон” клубын тамирчин Б.Энхтөр нар шалгарав.

Ийнхүү Сэлэнгэ аймаг  6 өдрийн турш үргэлжилсэн улсын аварга шалгаруулах энэ сарын 06-11-ний өдрүүдэд амжилттай зохион байгууллаа.